Jubileuszowa Muzyka do Nieba PDF Drukuj Email

W parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odbył się 10. Jubileuszowy Integracyjny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Muzyką do Nieba”. Z piosenką chrześcijańską zmierzyli się najpierw wykonawcy niepełnosprawni, a następnie soliści i grupy przyparafialne. Na zakończenie zaśpiewał zespół „Żuki”.

- Bardzo mnie cieszy, że taki integracyjny festiwal odbywa się przy naszym sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Możemy go organizować dzięki sponsorowi – Leszkowi Wojteczkowi z firmy Wtórpol. Integracja jest potrzebna. Dziś człowiek się ociera o człowieka niemal do krwi, a czuje się samotny. Bardziej niż chleba, bardziej niż pieniędzy, potrzeba nam serca i miłości, i drugiego człowieka. Trzeba, byśmy razem się spotykali i wspólnie bawili – mówi ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kam.

Festiwal składał się z dwóch części. W pierwszej części zaprezentowały się osoby niepełnosprawne. Każdy z 10 zespołów otrzymał nagrodę finansową od firmy Wtórpol oraz rower rehabilitacyjny od Fundacji „Eco Textil”.

W drugiej części – konkursowej – wystąpiło 24 solistów i zespołów. To rekord. – Kiedy prześledzimy historię festiwalu, możemy zaobserwować doskonalenie się wykonawców. Coraz częściej są występy na żywo, bez tych paskudnych playbacków czy półplaybacków. To jest piękne, że coraz więcej ludzi od tego odchodzi. Może skromniej, z jednym instrumentem, ale starają się śpiewać „na żywo”. To jest dobry zwiastun – mówi ks. Andrzej Zarzycki, przewodniczący jury i wykładowca muzyki w WSD w Radomiu.

Wśród zwycięzców znaleźli si soliści: Jan Markowski i Natalia Boruń, którzy wspólnie zajęli I miejsce; na drugim miejscu znalazła się Małgorzata Sawina. Natomiast najlepszym zespołem okazała się grupa wokalno-instrumentalna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kamiennej, a za nim chór „Sonatina” z Suchedniowa i zespół „Astra Dei” z Sorbina. Na wyróżnienie zasłużył zespół „Ostra Brama”, a nagrodę specjalną jury otrzymał Edward Orłowski za improwizację skrzypcową.

Na zakończenie festiwalu zaśpiewała schola sanktuaryjna, a gwiazdą wieczoru był zespół „Żuki”. Oprócz zmagań muzycznych nie zabrakło wielu atrakcji dla dzieci i rodzin. Rycerze Kolumba zorganizowali również loterię, w której można było wygrać m.in. telewizor, rower czy tablet.

GALERIA [kliknij]

xsp / www.diecezja.radom.pl